29 Март, 2020
0.0230

ДОРИЈАН ПУСТОШИ ВО КАНАДА: Ветрот урна кран и покрив на зграда

Објавено во: Свет 08 Септември, 2019

Ураганот Доријан стигна во Канада, а повеќе од 300.000 луѓе се без струја.

Жителите на Нова Шкотска се подготвија за обилни врнежи и можни поплави долж брегот, додека властите во главниот град на провинцијата Халифакс, ги повикаа луѓето да ги соберат тешките предмети, кои за време на силните ветрови би можеле да повредат некого. 

Во центарот на Халифакс ветрот собори кран, кој се урна на станбена зграда во изградба. Во јужниот дел на градот се урна покрив на станбен комплекс, а неколку згради се евакуирани.

Доријан сега е во категорија на многу интензивна пост-тропска бура, а јачината на ветрот е 150 километри на час, што е еднакво на ураган од 2 категорија, соопшти Канадскиот центар за урагани.

Можеби ќе ве интересира

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?