27 Февруари, 2020
0.0173

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

Објавено во: Свет 12 Декември, 2019

Aмериканскиот претседател, Доналд Трамп повторно ѝ се потсмеваше на 16-годишната еколошка активистка Грета Тунберг, оценувајќи го за бесмислен нејзиниот избор за личност на годината кој го направи списанието Тајм.

„Тоа е смешно. Грета мора да поработи на својот проблем контрола на лутината, а потоа да отиде на некој добар старомоден филм со другарка! Смири се малку Грета“, напиша Трамп на Твитер.

Трамп беше во потесниот избор за титулата личност на годината, заедно со претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Тунберг реагираше на истиот начин како што реагираше во вторникот кога ја критикуваше бразилскиот претседател Жаир Болсонаро. Таа  го промени својот краток личен опис на Твитер, пишувајќи дека е „тинејџерка која работи на својот проблем контрола на лутината и во моментов се смирува и гледа стар, добар филм со пријател“.

Болсонаро во вторникот остро одговори на нејзината загриженост поради убиствата на бразилските домородци во Амазон.

„Грета вели дека Индијанци умреле затоа што го бранеле Амазон. Фантастично е што медиумите му даваат простор на такво детиште“, рече Болсонаро.

Тунберг е личност на годината според магазинот Тајм и таа се здоби со ова признание, откако инспирираше глобално движење против климатски промени. 

Шеснаесетгодишната Швеѓанка е најмладата личност која се закитила со оваа титула откако магазинот ја почна традицијата во 1927 година.

Можеби ќе ве интересира

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

ОВА СЕ СЛУЧИ ВО ШПАНИЈА: Гости во хотел се во карантин

ОВА СЕ СЛУЧИ ВО ШПАНИЈА: Гости во хотел се во карантин

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона