18 Април, 2021
0.0189

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 26 Февруари, 2021

Вакцината АстраЗенека неодамна пристигна во Србија. Позната е и како Оксфордска вакцина, а специјалистот за белодробни заболувања, д-р Славица Плавчиќ од соседна Србија ги објави информациите што ги знае за оваа вакцина со низа твитови.

„Астра Зенека, вакцина произведена од познатата британско-шведска мултинационална компанија со седиште во Англија, во соработка со Оксфорд, е придружена со многу контроверзни информации и студии. Многу од нив се сметаат за повеќе политички и се поврзани со Брегзит, Велика Британија и нивните односи со ЕУ. Во секој случај, вакцината е лиценцирана за употреба во ЕУ и исто така се дава на лица под 65 години. Принципот на производство е најсличен на Спутник В. Се верува дека има висок степен на заштита не само од болести, туку и од инфекции, што не е случај со другите вакцини“, започна докторката, додавајќи дека ќе напише сè што знае и ги повикува другите да додадат попрецизни податоци, доколку ги имаат.

„Се проценува дека примањето на оваа вакцина го намалува ризикот од хоспитализација за дури 94-95%. Она што е познато, а она што веќе беше покажано вчера и денес, е дека примената на вакцината води, почесто од другите, до висока температура, локална болка и слично, што престанува за еден ден или два “, напишал докторот а податоците се сигурни дека се најзначајни.

Таа исто така објасни зошто втората доза од оваа вакцина се прима дури по три месеци: „Со оваа вакцина, антителата се формираат многу брзо, па имунитетот се развива побрзо. Затоа ревакцинацијата е само по три месеци. Се верува дека во тој период, тие биле вакцинирани под висок степен на заштита од умерени и тешки форми на болеста “.

Д-р Плавшиќ, исто така, истакна дека според досега познатите истражувања, оваа вакцина е ефикасна против сите видови, освен против јужноафриканската, каде тестовите сè уште траат.Извор: www.espreso.co.rs
Slavica Plavšić, Foto: Printscreen/Youtube

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци