29 Ноември, 2021
0.0241

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Објавено во: Балкан 16 Октомври, 2021


Иницијативата „Отворен Балкан“ е финализирана со потпишан документ. Шефот на албанската влада, Еди Рама, српскиот претседател, Александар Вучиќ и премиерот на  Македонија, Зоран Заев, потпишаа меморандум за разбирање за соработка, кој детално е објавен во Службен весник, објавија албанските медиуми. Меморандумот предвидува зајакнување на односите меѓу трите земји, особено во областа на увозот, извозот и движењето на стоки, со цел да се отстранат пречките во меѓусебната трговија.

Според договорот, трите држави ќе ги намалат контролите, формалностите и бројот на потребни документи, промовирајќи намалување на трошоците и брзина во постапката за царинење. „Царинските органи на Страните ќе соработуваат со цел да се обезбедат услови за поедноставување на транзитната постапка меѓу нив, колку што е можно“, се вели во договорот, кој промовира зголемување на циркулацијата на храна и индустриски стоки.

Меморандумот ќе остане во сила неограничено, додека во првиот став се наведува дека тројцата иницијатори ќе ја остават отворена поканата за нивните колеги од Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина да станат дел од Отворениот Балкан, за да го подобрат животот на сите граѓани на регион.

Целите на Меморандумот ја зголемуваат и зајакнуваат економската соработка меѓу страните; поедноставување на постапките поврзани со увоз, извоз и движење на стоки; размена на податоци помеѓу царинските органи и другите органи; заедничко промовирање преку проширување на меѓусебната трговија, хармоничен развој на економските односи меѓу страните; постепено отстранување на бариерите за трговија со стоки.


Можеби ќе ве интересира

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница