26 Јануари, 2020
0.0207

„Добродојдовте во НАТО!“ и порача Бен Валас на Шекеринска од Лондон

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Добродојдовте во НАТО - и порача британскиот министер за одбрана Бен Валас на министерката Шекеринска на средбата во Лондон. 

Средбата се реализира во пресрет на Лидерскиот самит на НАТО – Алијансата каде за прв пат нашата држава активно учествува на состанок на шефовите на држави и влади на земјите – членки.

 „Ги цениме бргу завршениот процес за ратификација на протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО и континуираната британска поддршка на одбранбените реформи. Нашиот фокус ќе биде развојот на способности и капацитети како членка на НАТО“, рече министерката Шекеринска и додаде дека во споредба со 2017 буџетот за одбраната е дуплиран, а над 20% од буџетот за 2020 е наменет за опремување и модернизација на Армијата.

 Министерката Шекеринска рече дека преку интензивната советодавна помош од страна на Обединетото Кралство, со повеќе советници во доменот на одбранбените реформи и трансформацијата на Армијата, Северна Македонија успешно го спроведе пристапниот процес во НАТО.

Британскиот министер за одбрана, Валас изрази задоволство од фактот што Северна Македонија е пред последниот чекор до полноправно членство во НАТО. Тој рече дека Обединетото Кралство силно ја поддржува политиката на отворени врати на Алијансата и е подготвено да ја даде сета потребна поддршка во развојот на подофицерскиот кадар и во обуката на Лесната пешадиска баталјонска група.

Северна Македонија и Обединетото Кралство се вистински сојузници во Алијансата, пријателски земји кои имаат исклучително развиена и одбранбена соработка, се согласија министрите за одбрана на двете земји.

Интензивната одбранбена соработка помеѓу двете земји опфаќа голем број на полиња, вклучувајќи и школување на припадници на Армијата на најпрестижните воени школи во Велика Британија како Кралскиот колеџ во Лондон, Командно-штабниот колеџ во Шривенам, Универзитетот Кренфилд, Кралската воена академија Сендхрст и колеџот Кранвел, каде континуирано бележиме одлични резултати.


Можеби ќе ве интересира

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните