16 Мај, 2021
0.0199

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Објавено во: Балкан, Свет 20 Април, 2021

Во Србија веќе почна првото истражување за влијанието на сите вакцини што се користат во таа земја, а во Обединетите Арапски Емирати веќе ги имаат првите целосни резултати од дејството на кинеската вакцина „Синофарм“, пишува Бчлиц.рс.

Емиратите исто така учествуваа во третата фаза на тестирање на оваа вакцина, која ја примија речиси три четвртини од вакцинираните српски граѓани, а неодамна почнаа со производство на вакцини „Синофарм“ на нивна територија. 

Со оглед на тоа што од Кина пристигнаа малку информации за деталите на нивното истражување, податоците што доаѓаат од Абу Даби се повеќе од важни за нашите експерти, односно за понатамошниот процес на имунизација. И резултатите се многу охрабрувачки!

И покрај сите разлики меѓу двете земји, податоците добиени во Абу Даби се многу охрабрувачки за сузбивање на епидемијата на вирусот корона.

Научниците заклучија накратко дека кинеската вакцина „Синофарм“, по најмалку две недели од приемот на втората доза, е повеќе од 90 проценти ефективна во спречување на хоспитализација во случај на инфекција, 95 проценти во спречување на вакцинираниот пациент да избегне интензивна нега, и 100 проценти спречува смрт!

Како што откриваат научниците, истражувањето покажало и значителен пад на бројот на случаи на ковид-19 кај луѓето кои ја примиле втората доза, додека оние кои се заразиле имале многу лесни симптоми и во повеќето случаи не барале хоспитализација.

„Вакцинацијата ги намалува хоспитализациите за 93 проценти, интензивната нега за 95 проценти и нема пријавено смртни случаи кај лица кои се вакцинирани, а поминаа најмалку две недели од втората доза“, велат научниците од Емирати. 

Истражувачите заклучиле дека имунитетот не е загарантиран по болеста, дека ризикот од инфекција се зголемува со појава на повеќе мутации и дека инфекцијата подоцна може да доведе до долгорочни здравствени компликации.

Како што додадоа, „вакцината Синофарм нуди имунитет најмалку шест месеци, но потребни се нови истражувања за ова прашање“.

„Компликациите по пртележувањето на ковид 19 може да доведат до откажување на разни органи, згрутчување на крвта, како и други проблеми за кои може да биде потребно повеќемесечно лекување“, велат истражувачите од Абу Даби.

Веќе повеќе од еден месец, Емиратите бележат околу 2.000 нови инфекции секој ден, но тие тестираат повеќе од 200.000-250.000 луѓе секој ден, а имаат помалку од еден процент заразени!

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија

Два земјотреси ја стресоа Хрватска за еден час

Два земјотреси ја стресоа Хрватска за еден час