07 Јули, 2020
0.0301

ДОБРА ВЕСТ: Во Институтот за јавно здравје сите се здрави, продолжуваат со работа

Објавено во: Македонија 07 Јуни, 2020

Откако дел од медиумите објавија дека наводно, двајца доктори и една медицинска сестра од Институтот за јавно здравје се заболени од КОВИД-19, овие информации се демантирани од Институтот. 

„Во Институтот за јавно здравје ниту еден од вработените не е позитивен. Епидемиолошките екипи и натаму ја извршуваат својата работа како и два месеца. Ова е официјална информација од Институтот за јавно здравје од директорот на институцијата Шабан Мемети и јавноста треба да бид информирана“, се наведува во соопштението.

Од Институтот посочуваат дека официјалните информации за состојба се објавуваат на интернет страницата на институцијата и на страницата на Министерство за здравство. 

Ова е добра вест од Институтот, бидејќи доколку таму имаше заболени епидемиолози, ќе беше намален капацитетот за испитување на заболените од коронавирусот, што би било многу неповолно во овој период.

Можеби ќе ве интересира

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата