25 Февруари, 2021
0.0273

ДОАЃААТ ДА ФОТОГРАФИРААТ ОД ЧИСТА ЗАБАВА: Разурнатиот центар на градот Петриња е затворен целосно

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2021

Центарот на градот Петриња денеска е затворен од безбедносни причини, откако вчера во 18 часот нов земјотрес го погоди овој дел на Хрватска. Земјотресот траеше околу десет секунди и беше со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала.

Началникот на Штабот за цивилна заштита на Патриња, Младен Винковиќ, вели дека центарот на градот од денеска е затворен за да не се случи да падне тула врз некого, затоа што луѓето доаѓале само за да се сликаат покрај урнатините.

Тој исто така рече дека секој што ќе дојде во Петриња само за да фотографира, нема да може да руча таму.

-Некој што ќе дојде овде од Загреб да види што се случува и само да фотографира, нема да може да руча. Храната се подготвува исклучиво за жителите чии куќи се уништени или оштетени, како и за волонтерите.

Според него, ситуацијата во градот е под контрола, но луѓето се уште се исплашени.

Не е можно да се утврди степенот на штетата, вели Винковиќ за загрепската Н1 телевизија и додава дека проценката ќе трае со месеци.

Градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ, претходно зборуваше за разорните последици од земјотресот, апелираше до луѓето да се евакуираат од своите домови и да го затворат центарот на градот.


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе