29 Ноември, 2021
0.0219

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА: Од Скопје ќе се лета до четири нови дестинации-еве кои се тие

Објавено во: Економија 25 Октомври, 2021

Четири нови дестинации ќе бидат овозможени за летање од скопскиот аеродром до крајот на годинава.

Ова го кажа ген.директор на ТАВ Метин Батак во изјава за МИА.

На пазарот во Македонија влегува и британската нискобуџетна авиокомпанија „Изиџет” преку која ќе се лета од Женева до Скопје.

Останатите три дестинации ќе бидат Торино, Болоња и Билунд.

Од друга страна пак, нова авиолинија ќе биде отворена и од охридскиот аеродром до германскиот град Фридрихсхафен.

Директорот Метин посочува и дека во првиот девет месеци годинава, од јануари до септември се превезени 994 237 патници, реализирани 11 203 лета и дека луѓето не се двоумат за патување со авион и покрај пандемијата, почитувајќи ги протоколите за патување.


Фото: Skopje International Airport - SKP


Можеби ќе ве интересира

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата