28 Септември, 2022
0.0252

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Директорот на една компанија се расплакал бидејќи морал да отпушти работници поради својата грешка, а сето тоа го објавил на деловна социјална мрежа.

На деловната социјална мрежа LinkedIn се појави објава која изненади многумина, па луѓето почнаа масовно да ја споделуваат на социјалната мрежа Твитер. На сликата се гледа расплакан човек и неговото шокантно признание, а излегува дека овој човек е директор на компанијата и дека плачел затоа што морал да отпушти луѓе поради својата грешка. Описот на постот гласи:

„Дојдовме до точка кога извршните директори објавуваат на LinkedIn, внимавајте, шокантни признанија за грешките кои довеле до отпуштање работници. Само за оние со најсилен стомак. Слики на кои плачат затоа што отпуштаат работници. Личноста на сликата сè уште е директор.

Инаку, директорот на компанијата, на сликата каде плаче напиша:

„Ова ќе биде најранливата работа што некогаш ќе ја споделам. Размислував дали да го објавам или не. Моравме да отпуштиме неколку наши вработени. Видов многу отпуштања во последните неколку недели на Linkedin. Повеќето од нив беа поради економијата или која и да е друга причина. А која е нашата причина? Тоа е моја грешка.

Во февруари донесов одлука да престанам да ги продавам нашите основни услуги и да се фокусирам на новата услуга. Тоа е одлична услуга и нешто што ќе продолжиме да го нудиме, но за вистинските типови на компании. Сега знам дека мојот тим ќе каже дека ја донесовме таа одлука заедно, но факт е дека јас сите нас не внесов во тоа. 

И поради тие неуспеси, денес морав да ја направам најтешката работа што некогаш сум морал да ја направам. Отсекогаш сме биле луѓе на прво место. И секогаш ќе бидеме.

Во денови како денешниот, би сакал да сум сопственик на бизнис воден само од пари, кој нема да се грижи кога некого ќе повреди на својот пат. Нивните семејства, нивните пријатели. Отсекогаш вработував луѓе врз основа на тоа кои се тие како луѓе. Не можам да замислам понизок момент од овој“.

Под објавата се појавија неколку коментари:

„Ох, солзи ми течат по грбот кога ќе го видам вака“, „Боже, истата бубашваба за која работев“, „Ова дело, ликот ги брише солзите со пареа“, пишува Мондо.


Можеби ќе ве интересира

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?