27 Февруари, 2021
0.0211

Директор на бугарска болница одобрувал вакцини против Ковид-19 за административци, наместо за граѓани со приоритет

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2021

Градоначалниците на Сандански, Петрич, Кресна и Струмјани ќе разговараат дали да се преземе постапката за смена на управителот на „Југозападната болница“ д-р Илија Тонев по веста дека одобрил вакцинирање против коронавирус за општински советници и вработени во општинска администрација во Сандански, 

Тие не биле вклучени во првата фаза на Националниот план, односно не биле приоритетна група. Потоа шефот на болницата Д-р Тонев објасни дека тоа испаднало така затоа што останале неискористени вакцини за кои немало апликанти. 

Министерот за здравство проф. Костадин Ангелов наредил увид. „Извршниот директорот на болницата не ги исполни барањата на планот за имунизација и не спроведе доволно добра организација. Лекарската установа е општинска и министер за здравствениот систем не може да направи кадровски промени. Ако оваа медицинска установа беше под раководство на Министерството за здравство, денес ќе го ослободев од должност извршниот директор на болницата “, рече денес министерот Ангелов. 

Според заклучокот на „Медицински надзор“ на 9 јануари имунизирани биле 24 лица од кои 4 општински советници, вработени во општинската администрација, вклучително и член на семејство на управителот на болницата. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица