23 Февруари, 2020
0.0214

Димитриеска Кочоска: Доколку дојде до евро обврзница, жестоко ќе реагирам

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2020

Доколку дојде до задолжување со евро обврзница секако дека жестоко ќе реагирам, бидејќи има причина за тоа, рече Даниела Димитриеска Кочоска, дополнителниот заменик министер во Министерството за финансии, во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа.

- Од она што ме информираа во Собранието во моментот имаме две дополнителни задолжувања најверојатно во претходниот период се влезени во процедура. Како човек која долг период била во банкарскиот сектор секогаш е прашањето кога се задолжувате, за што се задолжувате, така да жестоко ќе реагирам само од причина што ние имаме краток период во кој што не е возможно да ги погледнете сите капитални инвестиции, да ја видите причината и потребата од истите и какви ефекти и додадена вредност ќе имаат, рече Димитриеска Кочоска меѓудругото.

Веќе ако државата се задолжува, тогаш треба да се задолжува за инвестиции кои што ќе бидат од интерес на граѓаните и подобрување на економијата, а не за непродуктивни работи, додава таа.

- Сметам дека треба да има задолжување за продуктивни цели односно задолжување за инвестиции кои што ќе бидат во интерес на граѓаните и на бизнисот и кои што ќе направат додадена вредност на економијата, вели Димитриеска Кочоска. 


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце