16 Јули, 2020
0.0195

Димитриеска-Кочоска: Четири од шесте најблиски соработници ја напуштија Ангеловска

Објавено во: Финансии 06 Март, 2020

Техничкиот заменик-министер за финансии Гордана Димитриеска-Кочоска објавувајќи фотографија на својот профил на Фејсбук напиша дека Министерството за финансии во последните години го напуштиле голем број професионалци, меѓу кои и најблиските соработници на министерката Нина Ангеловска.

„Што се однесува до Министерството за финансии, имаме одлив на раководен кадар и квалитетни работници. Голем дел од кадрите кои ги донесе министерката или најблиските соработници, во предизборниот период ги напуштија своите функции. За само 6 месеци си отидоа два шефови на кабинет на министерството (Кристина Попова, Олимпија Христова Заевска). Си отидоа и најблиските советници на министерката, Ивана Станковиќ посебен советник за јавен долг и финансиски систем и Ања Марија Макеска, координатор на социјални медиуми и односи со јавност.


Впрочем ако појдеме од сликата во прилог од преставувањето на тимот на Нина Ангеловска, од 6 најблиски соработници дури 4 ја напуштија министерката“, напиша Димитриеска-Кочоска.

Соработничките на Ангеловска веќе претходно соопштија дека си заминуваат поради нови предизвици во кариерата. Кочоска-Димитриеска од јануари е дел од техничката влада за организирање на предстојните предвремени парламентарни избори на 12 април номинирана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.


Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“