20 Јануари, 2021
0.0198

Димитар Ковачевски: Наскоро 6.000 денари на сметките на ранливите категории граѓани

Објавено во: Економија 28 Ноември, 2020

Димитар Ковачевски, заменик-министерот за финансии, во денешното интервју за МИА вели дека саконското решение наскоро ќе биде изгласано во Собранието и ранливите категории на граѓани ќе ги добијат средствата на трансакциските како финансиската поддршка од 6.000 денари во рамки на четвртиот пакет на мерки за справување со последиците од Ковид-19.

- Законот со кој ќе се спроведе мерката за финансиска поддршка на ранливи категории на граѓани е во собраниска процедура и со него ќе се доделат средства од по 6.000 денари еднократно на околу 300 илјади граѓани. Законот e одлучено да оди по скратена постапка на Собрание и очекувањата се дека набргу ќе се донесе.  Со оваа мерка освен поддршката кон ранливите категории на граѓани, како пензионерите, самохраните родители, децата без родители – ќе се инјектираат и ликвидни средства во стопанството за кус период и на тој начин ќе се делува на радвижување на економската активност.

Инаку мерките од Четвртиот пакет кои се во надлежност на Министерството за финансии, и кои беа овозможени со ребалансот на Буџетот  може да се категоризираат во четири категории, како: мерки за директна финансиска поддршка на фирмите, мерки за финансиска поддршка на граѓаните, даночни олеснувања и мерки во насока на системски решенија. Со овие средства ќе се даде поддршка на приватниот сектор и граѓаните за време на вториот ковид-бран, а понатаму ќе дадат поддршка во заздравувањето. Овие мерки се така дизајнирани да дејствуваат позитивно и на страната на понудата и на страната на потрошувачката и на тој начин да ги амортизираат последиците од кризата, вели Ковачевски.

Инаку изборот на економските оператори каде ќе може да се пазари со тие 6.000 денари ќе се врши врз основа на утврдени критиериуми преку „МСС кодови“ и не е слободен избор на Владата, информираат од Владата за дуќаните каде ќе можат граѓаните да ја потрошат помошта од 6.000 денари. 

Помош добиваат граѓаните со низок доход, пензионери до 15.000 пензија корисници на право на социјална сигурност на стари лица, млади лица, самохрани родители, деца без родители и родителска грижа, уметници и други лица кои вршат дејност во културата, филмски работници и естрадни уметници. 

Конечната листа кој ќе добие помош сепак ќе ја изготвуваат неколку институции, а ќе биде објавена на kupuvamdomasno.gov.mk осум дена откако Законот ќе биде изгласан и ќе биде објавен во Службен весник. 

Во однос на финасиската поддршка за плати за работодавачи, заменик-министерот вели дека за октомври има 14.946 барања, од кои досега прифатени се 13.783 апликации кои се  однесуваат на 59.303 вработени, а износот е 923.467.176 денари. За самостојни вршители на дејност има прифатено 4.222 барања досега од поднесени 6.844 барања. -

- Би сакал да истакнам дека оваа мерка годинава одржа преку 120 илјади работни места во налетот на најголемата криза, кога голем број од капацитетите не работеа и очекувам да даде добри резултати и сега, додава Ковачевски.


Можеби ќе ве интересира

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?

Државата дала шест милиони евра за железничкиот транспорт

Државата дала шест милиони евра за железничкиот транспорт

Раст на просечната пензија за 185 денари: За шест дена почнува исплатата

Раст на просечната пензија за 185 денари: За шест дена почнува исплатата

Усвоена прва мерка од новиот антикризен пакет: Се укинуваат царините за 71 суровина

Усвоена прва мерка од новиот антикризен пакет: Се укинуваат царините за 71 суровина

Владата даде над милијарда евра, има ли ефект: Се подготвува петтиот пакет мерки

Владата даде над милијарда евра, има ли ефект: Се подготвува петтиот пакет мерки

Поскапеа горивата: Возиме најевтин дизел, ама бензините ни се поскапи од некои земји членки на ЕУ

Поскапеа горивата: Возиме најевтин дизел, ама бензините ни се поскапи од некои земји членки на ЕУ

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години