27 Септември, 2020
0.0383

Димитар Апасиев: Против наплаќања на провизии од банките, како во Србија

Објавено во: Економија 15 Август, 2020

Димитар Апасиев, лидерот на Левица, најави дека во Собранието ќе иницира детално регулирање на банките кога станува збор за наплаќањето на провизиите.

„Во соседна Србија, судовите веќе почнаа да носат пресуди во полза на граѓаните/фирмите, а против банките - затоа што наплаќањето на разноразните измислени провизии, членарини и трошоци добија третман на СТЕКНУВАЊЕ БЕЗ ОСНОВ („правно неосновано збогатување“).

Ова, со ваша помош, ќе го направиме реалност и во Македонија!“, објави пратеникот на својот профил на Фејсбук.

Претходно Левица соопшти дека ќе иницира голема реформа на банкарскиот сектор со мерки ќе бидат предложени во најскоро време од страна на пратениците по одземањето на лиценцата за работа на Еуростандард банка.Можеби ќе ве интересира

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?