26 Февруари, 2021
0.0273

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Во земјата каде избувна пандемијата на коронавирусот се случи нешто необично. 

Коронавирусот во Кина е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната влада. Компанијата Дакијаодао Фуд во градот Тијанџин беше затворена, а вработените се тестирани. Засега нема индикации дека некој  се заразил со вирусот од сладоледот, бидејќи, како што пренесува Гардијан, повеќето од 29.000 пакети од таа серија допрва требало да се пласираат на пазарот. Властите успеаја да влезат во трага на 390-те сладоледи продадени во Тијанџин. Сладоледот е направен од млеко во прав од Нов Зеланд и прав од сурутка од Украина. Кинеската влада сугерира дека вирусот е увезен преку состојки, иако експертите се сомневаат во тоа.

Претходно, во Кина, вирусот беше откриен во замрзнато место кое беше увезено од странство. Тимови на Светстката здравствена организација ќе утврдуваат како се појави и прошири вирусот во кинескиот град Вухан. 

Можеби ќе ве интересира

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината