27 Февруари, 2020
0.0445

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

Државната изборна комисија повторно се прогласи за ненадлежна на барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за толкување на членот 46 од Законот за Влада и неговите надлежности. 

Членовите на ДИК се декларираат како неовластени да даваат мислења и оценки за законитоста на законите и наведоа дека тоа може да го даде само собраниската Законодавно – правна комисија.

Чулев вчера поднесе барање до ДИК во врска за издавањето наредби во врска со одржувањето јавен ред и мир иоткривање и процесуирање кривични дела од организираниот криминал. 

Ставот на техничкиот министер е дека врзаните потписи со заменикот ја забавуваат ефикасноста на полицијата во однос на секојдневните активности, но денеска ДИК се прогласи за ненадлежна по ова барање.

Претходно ДИК се прогласи за ненадлежна и за Ристо Ставревски кој остана прв човек на СВР Скопје како решение на Чулев. Мислењето на заменичката во МВР, Славјанка Петровска, беше дека началникот на скопската полиција нема кредибилитет бидејќи неговото име го имало во „бомбите“, по што Чулев побара изјаснување од комисијата.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура