22 Септември, 2021
0.0220

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

Објавено во: Балкан 03 Август, 2021

Седумгодишното дете кое беше повредено вчера кога неговиот татко го удри со автомобил додека тоа си ги врзувало врвките на чевлите, всушност дошло во селото Јастребац кај Владичин Хан за да ја прослави селската прослава и панаѓур.

Момчето, наводно, врзувало машничка на импровизиран паркинг, а неговиот татко го удрил додека одел во рикверц. Момчето е во тешка состојба во КЦ Ниш.

Станува збор за семејство од друго село кое дојде во Јастребац на панаѓур што беше организиран околу обновената црква Свети Илија, на вчерашниот голем празник“, велат мештаните. 

„Мојот братучед беше сведок на несреќата, кога се врати дома рече дека само одеднаш го виделе детето како лета под автомобилот, дека е целиот блед и дека не ни знаат дали е жив“, изјавил за Блиц.рс видно потресен соговорник.

Детето било згрижено во Клиничкиот центар во Ниш, а во оваа здравствена установа велат дека има сериозни повреди опасни по живот и дека во моментов се наоѓа на Клиниката за торакална хирургија.

„Момчето е во несвест, на механичка вентилација, но повремено се буди. Тој се здоби со скршено ребро, ткиво на белите дробови, мала карлица, како и повреда на главата. Се очекува во текот на денот да биде префрлен на Клиниката за детска хирургија“, велат во УЧК Ниш.

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води