13 Јули, 2020
0.0393

ДЕСТИНАЦИЈА БЕЗ КОРОНА: Со овој адут ќе привлекуваат туристи

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Мај, 2020

Летово Црна Гора ќе се промовира како дестинација без корона.

Земјата ќе гради имиџ на туристичка дестинација без опасност од коронавирус.

Во интервју за „Дневне новине“,  директорката на туристичката заедница, Жељка Радак Кукавичиќ рече дека верува дека почетната фаза од закрепнувањето на туризмот ќе почне во јули. 

Таа вели дека во светот нема да има многу дестинации без присуство на коронавирус.

„Според процените на еминентни здравствени експерти, победници во досегашната криза се земји кои се блиску до искоренување на вирусот, а меѓу нив е и Црна Гора, за која се предвидува дека ќе биде една од првите светски зони без корона“, рече Кукавичиќ.

Се подготвува протокол, што ќе се применува во хотелите, приватното сместување, угостителските објекти и плажите со цел да им се обезбеди на туристите максимална безбедност. Ќе мора да се држи растојание, ќе се внимава на распоредот на масите во рестораните, лежалките на плажа и слично.

Во последните две недели во Црна Гора од коронавирусот се разболеа само три лица.

Црна Гора долго време немаше инфицирани, додека другите земји од регионот се бореа со епидемијата.

Претходно, од Црна Гора имаше најави дека откако кризата ќе заврши во Италија, тие ги очекуваат Италиајанците како туристи. 

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите