29 Јануари, 2020
0.0640

Дескоска потврди: Владата побарала одложување на мислењето на Венецијанската комисија, немала ресурси

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Рената Дескоска, министерката за правда, денеска потврди дека Владата побарала одложување на финалното мислење на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците, затоа што како што вели таа, во моментов нема човечки ресурси за да ги спроведе заклучоците.

Покрај тоа, од Владата не можеле сега да ги анализираат контра-аргументите на нацрт мислењето на Венецијанската комисија, па и поради тоа побарала одложување на расправата во Комсијата по која треба да се изготви и официјалното мислење на странските екперти за овој закон. 

Инаку од ова тело излегоа со некои сериозни забелешки пред усвојувањето на официјалните заклучоци, а најголемиот аргумент е дека ќе се отежне функционирањето на правосудниот систем.

Расправата требаше да се случи на 11 и 12 октомври, додека пак, конечното мислење странските експерти требало да го дадат до 17 октмври. 

Процес ќе биде одложен сега кон средината на декември.


Можеби ќе ве интересира

И ВЕЧЕРВА ТЕШКО СЕ ДИШЕ: Куманово и Тетово најзагадени

И ВЕЧЕРВА ТЕШКО СЕ ДИШЕ: Куманово и Тетово најзагадени

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил

Сити мол: Нема повредени, сите се безбедни, евауацијата траеше околу пет минути

Сити мол: Нема повредени, сите се безбедни, евауацијата траеше околу пет минути