26 Септември, 2020
0.0367

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 22 Јануари, 2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска на брифинг со новинарите рече дека денеска власта ги чека амандманите од опозицијата за Законот за обвинителство по што ќе биде утврдено кога ќе започнат средбите на работните групи. 

- Законот треба да ги имплементира меѓународните стандарди и да не овозможи амнестија на било какво кривично дело кое се гони во моментов, или е во фаза на истрага или предистрага. Она што го слушам како најави од ВМРО-ДПМНЕ и остане на тоа што е, навистина мислам дека можеме да дојдеме до договор, но треба прво на писмено да ги видиме нивните ставови и забелешки. Лесто пати она што ќе го декларираат и што ќе го напишат како конкретен амандман се разликува у се кријат задни намери во истите особено за случаите на СЈО, рече Дескоска.

Таа очекува амандманите на ВМРО-ДПМНЕ да се однесуваат на предметите на поранешно СЈО и основите за разрешување на обвинителите. Таа вели дека лошо читање на законот или намерен спин на ВМРО-ДПМНЕ е тоа дека ќе се вдомуваат поранешни специјални обвинители во Обвинителството за организиран криминал и висока корупција.

- Законот предвидува проширување на бројот на обвинители. Потоа ќе се распише конкурс и секој обвинител што исполнува услови ќе може да конкурира. Тоа не е апсолутен трансфер на обвинителите од поранешно СЈО. Целта е да се создадат сите услови, вклучувајќи ги и човечките капацитети, додаде министерката.


Можеби ќе ве интересира

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?