30 Септември, 2020
0.0183

ДЕСЕТИЦИ КУЌИ СЕ УНИШТЕНИ: Силен земјотрес во Турција, има жртва и повредени

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2020

Едно лице загина, a девет се повредени во земјотресот од 5.7 степени кој ја погоди Турција. 

Се стресе турската источна провинција Бингол. 

Уништени се неколку десетици куќи и згради, изјавија од Директоратот за природни катастрофи и вонредна состојба.

Осум лица се повредени во неколку села, меѓу кои ина и едно дете.

Поставени се околу 550 шатори, како и една спасувачка екипа во регионот.

На 23 февруари годинава во Турција имаше земјотрес кој однесе жртви. 

Турција често ја тресат земјотреси. Последниот голем потрес, со јачина од 7,4 степени ја погоди во 1999 година, при што загинаа 18.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Албанија се тресеше и денеска

Албанија се тресеше и денеска

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово