06 Јуни, 2020
0.0217

Десет дена пред да си замине од функција, Могерини распали по ЕУ за недоделениот датум за Македонија

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Неколку дена пред да ја напушти функцијата, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, се налути и и плесна во лице на ЕУ дека дека прави историска грешка со одлуката за Македонија.

Таа вели дека тоа е повеќе од пропуштена шанса, историска грешка за која како што вели се надева дека што поскоро ќе има промени.

Федерика Могерини оценува дека одложената одлука на Европскиот совет за отпочнување на пристапните преговори со Албанија и Македонија претставува историска грешка.

Таа сумирајќи ги своите активности од претходната недела, на својот блог наведува во текстот „Две одлуки, една грешка“ , пишува дека после „тешкиот“ Европски совет на кој шефовите на држави и влада ја одложија одлуката за отворање преговори за пристапување на Македонија и Албанија во Европската унија, и покрај, како што вели, исклучителниот напредок кој го постигнале двете земји е спротивно на препораката на ЕК.

Могерини спомена и две важни одлуки - едната се однесува на одобрувањето на новиот договор со Лондон за Брегзит, а другата е потврда на единствениот став на ЕУ за турската воена интервенција во Сирија.

Можеби ќе ве интересира

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија