20 Октомври, 2019
0.0213

Денеска во Брисел уште еден „стрес“ за Владата

Објавено во: Македонија 20 Јуни, 2019

По заклучоците на Советот на министрите во Луксембург во кои се предлага ЕУ да се наврати на прашањето најдоцна до октомври, конечниот збор ќе го имаат лидерите на земјите членки на денешниот самит во Брисел, каде што се очекува да биде потврдено дека Македонија и Албанија ќе чекаат за одговор за датум за преговори до октомври.

Лидерите на ЕУ за време на самитот во Брисел, кој почнува денес, ќе ги потврдат заклучоците на министрите за надворешни и европски работи донесени во врска со проширувањето. Советот забележува дека тоа е само потврда на заклучоците без дискусија, или дополнителни одлуки, од страна на лидерите на земјите-членки за процесот на проширување. Во рамките на првиот дел од разговорот, се очекува само формално потврдување на министерските заклучоци за проширувањето.

На самитот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе се зборува за донесување заклучоци за долгорочен буџет на унијата, климатските промени, дезинформации и хибридни закани. Претседателите и премиерите на ЕУ, исто така, ќе разговараат за надворешни работи и се очекува одлука за продолжување на санкциите кон Русија за уште шест месеци. За време на самитот, за време на вечерата, водачите на ЕУ ќе разговараат за назначување на водечките позиции во институциите на Унијата.


Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава