04 Јули, 2020
0.0490

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“

Објавено во: Економија, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Денеска има промени кај цената на нафтата. 

Растот на залихите во САД ја намали цената на „црното злато“.

Барел нафта од типот „WTI“ се тргува по цена од 31,83 долари.

Цената на нафтата утрово регистрираше  намалување откако податоците на американската нафтена индустрија покажаа изненадувачки голем раст на залихите. 

Тоа ги разниша надежите дека со почетокот на ублажувањето на мерките за ограничување на движењето ќе се создаде стабилен раст на побарувачката.

Цената на „фјучерсите“ на американската нафта „WTI“ паднаа за 3 проценти или за 98 центи и сега барел нафта од овој тип се продава по цена од 31,83 долари.

Во претходниот дел од тргувањето е eвидентиран пад и до 5 отсто на цена од 31,14 долари за барел, објави „Ројтерс“.

Во светот, Русија има зголемена побарувачка на нафта.

Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay