02 Декември, 2022
0.0278

Ден за историја -Вселенското летало на НАСА ДАРТ удри во астероид (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Во галаксија каде што астероидите удираат на планетите милијарди години, една планета одлучила да возврати. За прв пат во историјата на планетата Земја, НАСА ја тестираше „техниката на отклон“. Тоа е првиот метод на планетарна одбрана од ваков вид.

Вселенското летало Дарт на НАСА удри во астероид, и така ја смени неговата орбита.

Необичниот настан се случил на околу 11 милиони километри од Земјата, на небесното тело познато како Диморфос, пренесува Би-би-си. Агенцијата забележува дека астероидот не е на пат да удри во Земјата, ниту пак овој тест ќе го испрати во наша насока.

Мисијата Дарт е првиот практичен тест на техника која во иднина би можела да се користи против други потенцијално опасни астероиди - со користење на кинетичка сила за пренасочување на астероидите и вселенските летала на патека на судир со Земјата.

Дарт (Двојно тестирање за пренасочување на астероиди) беше лансиран на 24 ноември 2021 година, а целта на „барбот“ беше двоен астероиден систем кој се движеше еден околу друг, на растојание од околу седум милиони километри од Земјата.

Поголемиот астероид Дидимос има дијаметар од 780 метри, додека дијаметарот на помалиот Диморфос е 160 метри.

Ниту еден од астероидите не претставувал ризик за Земјата и тоа е една од причините зошто тие се избрани за мисијата. Уште поважна причина е што тие се дел од бинарен астероиден систем, што ќе им овозможи на астрономите на Земјата да го измерат резултатот од ударот.

Додека астероидите орбитираат еден околу друг, сончевата светлина се рефлектираше од нив со восоци и опаѓање, во зависност од нивната положба за време на нивниот 12-часовен орбитален циклус.

Астрономите на Земјата можат да ги следат и забележат какви било промени пред и по судир со вселенско летало.ФОТО: НАСА

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?