22 Октомври, 2019
0.0172

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2019

По вчерашниот земјотрес во Драч, Албанија денес ништо не е исто. Граѓаните се уште се надвор и се плашат да влезат во своите домови.

 Најсилиот потрес се случи вчера во 16 часот, со јачина од 5,8 степени според Рихтер, 13 километри северно од Драч, а по него следуваше уште еден, со јачина од 5,3 степени. Епицентарот беше во Јадранското море.

Цела Албанија го почувствува потресот, како и Црна Гора и Македонија. Вчера веднаш на местото пристигна претседателот Илир Мета, а премиерот Еди Рама го одложи службеното патување на Њујорк за да се види со жителите во погодените области. Засега има околу 70 полесно повредени, повеќе од 100 куќи се оштетени, автомобили и неколку згради и патишта. За среќа, нема човечки жртви.


Целиот текст прочитајте го на Машки магазин.

Можеби ќе ве интересира

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија