14 Август, 2020
0.0464

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

Објавено во: Свет 12 Јули, 2020

Вакцината АЗД1222, популарно наречена „Оксфорд вакцина“, влезе во последната, трета фаза на тестирање, пишува Недељник.рс, а според документацијата до која имале пристап, ќе биде во употреба во Велика Британија, САД и неколку европски земји во септември.

Сега на сите им е јасно дека од коронавирусот, официјално наречен САРС-КоВ-2, ако им требаше шест месеци за тоа да го разберат, нема да се ослободиме брзо.

Имунитетот на стадото е премногу бавен и трагичен за животот на многу луѓе кои нема да ја преживеат пандемијата, но исто така е и залудно, бидејќи сè уште не е познато колку антитела се задржани во организмот.

Но, има една добра вест, многу добра вест. И тоа е дека познатата „Оксфорд вакцина“ наскоро ќе ја види светлината на денот, според оптимистите уште во септември. Веќе е докажано дека дава 2,6 пати повеќе антитела од најсилните организми каде што тоа се случило по природен пат. 

Во светот на науката, Џенер Институтот на Универзитетот во Оксфорд не беше непознат, но не беше ни толку познат за пошироката јавност, бидејќи главно се занимаваше со слабо финансирано истражување за болести кои влијаат на сиромашните земји.

Денес, очите на целиот свет се насочени кон овој институт, кој во соработка со британскиот фармацевтски гигант „АстраЗенец“ веќе почнува да произведува две милијарди дози вакцина, што според документот до кој имал пристап Недеjник, ќе бидат испорачани до крајот на годината.

Компанијата се откажа од профитот додека трае пандемијата, а вакцината, како што најави нивниот директор, ќе чини како еспресо.

Вакцината на Оксфорд, наречена АЗД1222, во моментот се тестира на околу 10.000 доброволци во Велика Британија, 5.000 во Бразил, 2.000 во Јужна Африка и наскоро на 30.000 лица во САД, влегувајќи во последната, трета фаза, по што итно ќе биде одобрена за употреба.

Според документацијата, Европската инклузивна вакцинална алијанса (ИВА), предводена од Германија, Франција, Италија и Холандија, се договорила со „АстраЗенец“ за 400 милиони дози во септември.

Сличен договор беше постигнат со Велика Британија, Соединетите држави, ЦЕПИ (Коалиција за иновативна подготвеност за пандемија) и Алијансата ГАВИ, група за финансирање на вакцините, за 700 милиони дози. Тоа прави над една милијарда дози за првите испораки во септември 2020 година.

Институтот Серум во Индија ќе произведе дополнителни милијарди дози, најмногу за земјите од Третиот свет, од кои 400 милиони ќе бидат произведени пред крајот на 2020 година. Ќе бидат достапни 30 милиони дози достапни за најранливите групи во Британија до септември, пренесува Недељник.рс.

Според зборовите на шефот на научниците на Светската здравствена организација, Сом Сваминантан, вакцината што ја развива Оксфорд е водечки кандидат, толку многу што самиот принц Вилијам се заинтересирал за тоа. Таа беше запознаена и со британскиот парламент, а Војводата од Кембриџ лично го посети универзитетот, додека разговараше со претставниците на АстраЗенека преку видео повик за да се запознае со процесот на развој. Овој кандидат за вакцината минува низ сите три фази на развој, без да се прескокне и веќе е во последниот дел од тестирањето врз луѓето. Се верува дека на крајот на август, би се знаело дали е ефикасна и стабилна и дали може да се произведува, со што би се спречила пандемијата на КОВИД-19.

Вакцината AЗD1222 предизвика добра имунолошка реакција на коронавирусот кај двата вида за време на претклинички клиники кај глувци и примати (мајмуни од видот макаки). Една доза од вакцината, всушност половина од она што ќе му се даде на човекот, целосно ги заштити мајмуните од добивање пневмонија. Тие беа изложени на екстремно високи дози на горниот и долниот респираторен вирус (што не се реплицираат како по природа), а студијата покажа дека одговорот на имунолошкиот систем кај животните е многу ефикасен во заштитата од развој на пневмонија. Исто така, беше најавено дека технологијата што ќе се користи во производството на вакцината, што ќе овозможи стабилно и брзо да се произведува.

Која е тајната на оваа вакцина? Прво, вакцината AЗД1222, порано позната како ChAdOx1 nCoV-19, користи не-реплицирачки вирусен вектор врз основа на атенуирана верзија на обичниот студен вирус (аденовирус) што предизвикува инфекции кај шимпанзата, но со генетскиот материјал САРС-КоВ-2 боцкав протеин, кој користи корона да се инјектира во човечки клетки. По вакцинацијата, телото го произведува овој протеин со кој имунолошкиот систем подоцна го препознава и го напаѓа ковид-19, кога се обидува да го инфилтрира во телото. Рекомбинантен аденовирус беше избран да произведе силен имунолошки одговор, со само една доза, без да се реплицира и да предизвика сериозна инфекција кај вакцинираната личност.

Тестирањето започна во април во Велика Британија (фаза I / II) на повеќе од 1.000 здрави возрасни волонтери, на возраст од 18 до 55 години. Како што се покажа како многу ефикасно и успешно, британскиот Одбор за надзор на податоци и безбедност дозволи Фаза III. Во оваа трета фаза се вклучени повеќе од 10,000 волонтери и 21 истражувачки центар во земјата. Во исто време, започна пообемна студија за фаза II во поширок опсег на години - од 5 до 70 години. Третата фаза ќе вклучува повеќе од 30.000 возрасни и деца во Соединетите држави.

Исто така, важно е да се каже дека за да може вакцината да се достави до што е можно повеќе луѓе, потребен е процес на производство што овозможува да остане безбеден, стабилен и да се произведува брзо. Ова е местото каде AstraZeneca, која веќе постигна договор со Коалицијата за иновативни решенија за пандемика ЦЕПИ и Алијансата Гави за пронаоѓање на вакцини, земји и најголеми организации обединети да ја произведат вакцината во најголема можна скала и да ја дистрибуираат и дистрибуираат низ целиот свет што е можно поскоро.

AstraZeneca рекоа дека им е јасно дека сè уште постои можност вакцината да не функционира, но дека тие се посветени на завршување на процесот. Научниците кои ја развиле вакцината, од друга страна, веруваат дека тоа би можело да ги заштити луѓето од ковид-19 најмалку неколку години. Професорката Сара Гилберт во обраќањето пред британските парламентарци рече дека е оптимист кога зборува за фактот дека вакцината ќе обезбеди „долг имунитет“ против вирусот корона. Ова беше најголем страв затоа што некои со други видови на коронавирус, кои се помалку опасни и предизвикуваат настинки, беа повторно заразени во рок од една година. Но, професорот Гилберт му рече на Комитетот за наука и технологија дека вакцината може да даде подобар резултат од природниот имунитет стекнат кога индивидуата едноставно се опоравува од вирусот што поминал.

„Вакцината има различен начин на интеракција со имунолошкиот систем и ние ги следиме луѓето од нашата студија со користење на ист вид технологија за да направат вакцина која ќе трае неколку години, а ние сè уште гледаме силни имунолошки реакции“, вели лекарот. "Тоа е нешто што треба да го тестираме и следиме со текот на времето. Ние навистина не можеме да знаеме додека не ги имаме вистинските податоци, но ние сме оптимисти засновани на претходните студии дека ќе добиеме долгорочен имунитет, барем неколку години, а веројатно и подобро од природно стекнат имунитет".

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома