02 Декември, 2022
0.0260

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин изгубил контакт со реалноста, тврди Форин аферс. Тој прогласи делумна мобилизација за да ги смени своите порази во Украина и, сигнализирајќи го својот очај, го засили штракањето на руската нуклеарна сабја. Секој ден војната се одолговлекува, неговата земја станува се поизолирана од остатокот од светот. Русија е се повеќе зависна од Кина за да ја спречи нејзината економија да колабира под тежината на санкциите, иако кинеските лидери изразуваат сомневање за инвазијата.

Неуспехот на Русија да го заземе Киев и нејзините неодамнешни потреси во регионот Харков во источна Украина ги наведоа дури и про-Путин коментаторите да се сомневаат во неговите одлуки. Во овој контекст, има смисла што многу Руси почнуваат да се прашуваат уште колку Путин може да остане на власт и да ја води својата војна. Неколкуте општински пратеници кои храбро побараа од Путин да поднесе оставка, јавно го изразија она што многумина од руската политичка елита размислуваат приватно. Сигурно, се чини, некој во матните ходници на Кремљ ќе одлучи дека мора да си оди.

Но, дури и ако замениците на Путин решат дека сакаат Путин да си замине, неговото отстранување од власт ќе биде тешко. Москва нема доживеано ниту еден обид за државен удар, успешен или неуспешен, од падот на Советскиот Сојуз. Немаше дури ни сериозни заговори - барем не јавно познати. Судирот на поранешниот руски претседател Борис Елцин со Врховниот совет во 1993 година - кој заврши дури откако руските тенкови пукаа врз зградата на парламентот - е најблиску до државен удар во земјата. Па дури и тоа не се квалификува бидејќи тоа беше многу јавен конфликт меѓу извршната и законодавната власт.

Меѓутоа, Русија на Елцин беше релативно отворена и демократска, дозволувајќи одреден степен на легитимен предизвик. Со оглед на тоа што Путин го задушува несогласувањето и ја води Русија во сѐ помрачен авторитаризам, историјата на Советскиот Сојуз нуди посоодветна споредба со сегашноста - и подобри индиции за тоа што може да направи државен удар да успее или да не успее денес. Рекордот на патеката овде сè уште не е страшно охрабрувачки, но повеќе е мешана торба. Врвните функционери успешно се организираа за соборување на Никита Хрушчов. Други ја презедоа власта во ретките моменти кога на земјата и недостасуваше јасен шеф на државата. Овие функционери обично не покажуваа водечка идеологија или политички принципи, туку само сурова амбиција. Успехот во голема мера зависеше од времето и силата: брзо и агресивно движење кога актуелниот претседател покажа слабост.

Во случајот со Путин не недостасуваат можни узурпатори. Групата на претседателот на душмани, кризни менаџери и потенцијални наследници е шарен куп. Тие беа избрани поради нивната несомнена лојалност кон Путин, но лојалноста е релативен термин во многу предавничка средина. Никој од нив не може целосно да му верува на Путин. Никој од нив не може да си дозволи да си верува еден на друг. И ако тие бидат донесени на функција со државен удар, тие веројатно ќе сакаат да стават значителен бел ден меѓу себе и нивниот претходник, вклучувајќи ги – а можеби особено – неговите неуспеси во Украина. Дури и да дојдат на власт по смртта на Путин, тие може да зацртаат нов курс кој води далеку од империјализмот.

Повеќе детали на следниов линк

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?