18 Јануари, 2021
0.0200

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Август, 2020

Србија нуди неколку модели за работа на школите. 

Се предвидува часовите да траат 30 минути. 

„Министерство за образование планира на училиштата да им понуди неколку модели за работа од 1 септември, а тие треба да одлучат што ќе прифатат врз основа на нивните можности“, изјави денеска министерот за образование Младен Шарчевиќ.

Тој додаде дека еден од моделите е часовите за учениците од 1 до 4-то одделение да се одвиваат во училиштата, сите со заштитни мерки, а одделенијата да се поделат до 15 ученици. 

Учениците до четврто одделение да имат по четири часови дневно, а по секој блок часови училниците да се дезинфицираат.

Шарчевиќ најави дека постарите ученици од основните училишта ќе одат на училиште од 14 часот. од петто од седмо ќе имаат по пет часа дневно, а во осмо по шест.

Во изминатите 24 часа, 8.086 луѓе во Србија се тестирани за коронавирус, а 235 од нив биле позитивни. Починале шест лица. 91 човек се на респиратор. 

Можеби ќе ве интересира

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот