21 Април, 2018
0.1000

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Објавено во: Анализа 13 Јануари, 2018

Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, го направиот првиот покрупен чекор од кога е на функција со тоа што го избра тимот со кој ќе ја раководи опозициската партија, особено со новиот Извршен комитет, но и со двете нови тела Советот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и Советот на извршниот комитет. 

Како негови потпретседатели ги доби Митко Јанчев меѓу тројцата. Актуелниот градоначалник на општина Кавадарци ја издвојува најголемата победа за ВМРО-ДПМНЕ на последните локални избори кои партијата ги заврши катастрофално. За него имаше претпоставки и дека ќе биде идниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ но, никогаш не поднесе кандидатура пред Конгресот и беше воздржан за терминот, и секако даде поддршка за избор на Мицкоски како единствен кандидат.

Потпретседател стана и Владо Мисајлоски, екс министерот за транспорт и врски, кој на последните локални избори се кандидираше за градоначалник на Ѓорче Петров, но загуби во вториот круг. Тој исто така беше во фокусот на вниманието откако беше опожарен неговиот дом и фурната со поголема материјална штета. 

Трет потпретседател е Александар Николовски, еден од поискусните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кој беше спречен да стане нов амбасадор на Република Македонија во Брисел на истекот на претходниот мандат на пратениците кога веќе беше јасно дека ќе се распишат локалните изобори и немање кворум на собраниската седница.


Генерален секретар на партија е Игор Јанушев, последниот директор на ЈСП пред ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти власта во град Скопје, а во него има потенцијал за оператива на терен, особено во скопскиот регион.

Влатко Ѓорчев е на некој начин унапреден во постојан Координатор на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, но оваа функција ќе биде само на хартија доколку пратениците на опозицијата не го прекинат бојкотот и активно се вклучат во парламентарната дебата. За тоа пречка, секако е веќе наметнатиот услов за амнестирање на осомничените од ЈОРМ за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. 

Овој состав на своевидното претседателство на ВМРО-ДПМНЕ има потенцијал бидејќи не се влече со обвиненија од СЈО и судски процеси, има доволно легитимитет поради ангажманот пред партиското пошироко членство и промовира можност за современи демохристијански принципи, но тоа треба да се докаже и на дело.

На „замрзнат терен“ на партијата се Илија Димовски и Антониот Милошоски кои повеќе не се дел ниту од Извршниот комитет и немаат никакви други функции, но претседателот Мицкоски истакнал дека за нив секогаш има можност да се вклучат во партиските структури и дека нема поделби.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Заев ги пофали граѓаните за препораката на ЕК - Што е следно?

Заев ги пофали граѓаните за препораката на ЕК - Што е следно?

Прогресивен данок - Како Заев ќе успее да ја продаде приказната за даночна реформа?

Прогресивен данок - Како Заев ќе успее да ја продаде приказната за даночна реформа?

Ахмети ќе мора да го прифати новото владино друштво

Ахмети ќе мора да го прифати новото владино друштво

Дали Иванов може да го расипе македонско-грчкото кумство?

Дали Иванов може да го расипе македонско-грчкото кумство?