28 Февруари, 2020
0.0199

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Објавено во: Балкан 07 Ноември, 2019

Иако се зборувало за тоа дека Ел Нињо ја менува климата и на Балканскиот полуостров како и дека ни носи ледена зима и жешко лето, сeпак според метеорологот Џорџ Ѓуриќ, овој феномен нема позначајно влијание на нашите предели.

„Ел Нињо првенствено влијае на времето во Америка и Азија, односно во областите на Пацификот, а на Балканот има помало влијание“, вели метеорологот.

Според него, сегашните прогнози велат дека нè очекува просечна зима, но тоа не значи дека нема да има продор на ладна воздушна маса. 

Германско-израелскиот тим на научници предупредува на враќање на климаткиот феномен Ел Нињо кој со себе носи големи последици. 

Ел Нињо веќе 150 години на период од две до седум години предизвикува промени вообичаени за временската ситуација, а настанува кога ветровите ќе ја намалат својата јачина кои дуваат во правец на екваторот на Пацификот од исток кон запад. 

Инаку, минатиот месец е најжешкиот октомври регистриран досега на планетата, соопшти вчера европската Служба за климатски промени Коперникус. 

Можеби ќе ве интересира

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека