20 Јануари, 2021
0.0405

Дали е можно дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши?

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Посредниците за добивање на бугарски пасоши, велат дека мала е веројатноста дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши, откако Бугарија ја блокираше Македонија за почеток на преговори со Европската Унија.

Објаснуваат дека граѓаните ги земаат овие пасоши со цел да си обезбедат егзистенција, а при тоа за истите чекаат со години и плаќаат одредена сума на пари. Посредниците велат дека бугарски пасоши земаат граѓани од различни градови од земјата, и од различни професии.

„Многу тешко дека нашите граѓани ќе се откажат од тие пасоши. Ги имаат луѓе од различни професии, лекари, медицински сестри, вработени во полицијата, армијата. За 8 години јас имам извадено 250 до 300 пасоши, а во земјава има околу 20 посредници. Дел од посредниците сигурно извадиле и поголем број пасоши од мене. Кога ќе се подобри состојбата во државата, кога ќе имаме просперитет, тогаш оваа појава ќе се стопира“, вели посредник од Источна Македонија.

Друг посредник од Западна Македонија објаснува дека 99 отсто од луѓето земаат бугарски пасоши, за да работат во странство, а не затоа што се чувствуваат како Бугари или пак имаат симпатии кон источниот сосед. Објаснува дека меѓу оние кои имаат бугарски пасош има и луѓе кои се ситуирани, но го земале бугарскиот пасош како резервна опција. И тој верува дека граѓаните тешко ќе се откажат од бугарските пасоши.

„За добивање на бугарски пасош се чека 3 до 4 години, и чини околу 1.000 евра сосе патните трошоци. Сепак постапката е малку потешка за вадење, а и за откажување е сложено. Од оние кои вадат бугарски пасоши, 99 отсто се поради егзистенција, а дали 1 отсто се чувствуваат како Бугари“, додава овој посредник.

Васко Јолески од Струга во петокот јавно се откажа од бугарскиот пасош, револтиран од бугарските условувања кон Македонија.  Тој ги повика и другите граѓани, на кои пасошот не им е неопходен, да го следат неговиот пример.

„Јас апелирав секој што е во можност да ја следи мојата постапка. Пасошот го извадив поради егзистенцијални причини, во моментов сум и пациент кој чека трансплантација. Сега  пасошот би ми го олеснил патот до трансплантација, но тоа не е нешто за кое треба да се дозволи да се поништува државата, а и нашето достоинство“, рече Јолески.

Јолески се откажа од бугарското државјанство и по пошта ги врати пасошот во Бугарија преку едно од нивните претставништва во Македонија.

Изминативе години се калкулираше со бројки, при што се споменуваше дека над 70.000 или над 100.000 македонски државјани имаат и бугарски пасоши.

Само 813 Македонци како граѓани надвор од Европската Унија добиле бугарско државјанство во 2019, според податоците кои ги објави ЕВРОСТАТ.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие