12 Ноември, 2019
0.0241

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

Објавено во: Балкан 20 Октомври, 2019

Oткако британскиот амбасадор Николас Абот се фотографираше во Приштина со Албин Курти во неговите простории за прием на странки, пред албанското знаме, и на тој начин автоматски ја поддржал „голема Албанија“, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ за него има нов предлог.

Кога ќе дојде во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска, па да видиме што тогаш ќе каже и што ќе направи“ – изјавил Дачиќ, кој предупредува дека на британскиот премиер очигледно не му смета политиката за „голема Албанија“ која според него ја заговара Курти, главниот кандидат за „косовски премиер“.

Дачиќ сепак изјави дека е многу позначајно тоа што американските и германските амбасадори Филип Коснет и Кристијан Хелт одбиле да се фотографираат со Курти пред албанското знаме.

Можеби ќе ве интересира

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Дали ќе се промени климата на Балканот?