26 Февруари, 2021
0.0196

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

Објавено во: Балкан 15 Јануари, 2021

Клиничките испитувања во Бразил покажале дека ефикасноста на кинеската вакцина против корона вирусот, од кинескиот производител „Синовак“ е нешто над 50 проценти, додека Турција даде дозвола за оваа вакцина и изјави дека нејзината ефикасност е околу 97 проценти, пишува српски Курир.

Со оглед на тоа што дозволата за увоз и употреба на кинеската вакцина сè уште не постои во Србија, Курир.рс ги праша експертите дали треба да има одложување заради нејзината недоволна ефикасност.

Државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек во изјава за овој медиум вели дека е евидентно дека живееме во време кога порталите, Гугл лекарите и теориите на заговор се во мода.

-Јас би им препорачал на граѓаните на Република Србија да можат слободно да примаат која било вакцина одобрена од нашата Агенција за лекови и медицински помагала, изјави Џerерлек за Курир ТВ.

И српските лекарите велат дека немаат информации за штетноста на кинеската вакцина.

-На состанокот на директорите на здравствените домови, ја ставивме таа вакцина на списокот како добра вакцина. Она што го слушате, сметајте дека не е вистина", изјави директорот на Здравствениот дом „Палилула“, д-р Александар Стојановиќ.


Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“