26 Мај, 2018
0.3989
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Објавено во: Стил 20 Април, 2018

Д-р Светлана Смугреска околу две децении работи како педијатар во амбулантата во населба Драчево. Важи за една од најпозитивните личности меѓу лекарите и пациентите. Децата како што вели во интервју за Женски Магазин, се нејзини најдраги и искрени пријатели, а најголема награда е нивната насмевка и благодарност. Кариерата се сеќава дека ја започнала во селска амбуланта во Волково, а од самите почетоци во професијата внесувала позитивна енергија, знаење и искрен пристап. Тоа за неа е тајната која и низ годините ја прави доктор кому довербата и благодарноста од пациентите му е најдрагоцена.

Според неа нема родител кој не би направил сè за своето дете и секогаш ќе го вложи својот максимум за да го заштити и усреќи своето најмило. Оттука сиот нејзин професионален труд, грижа и максималната посветеност и кон родителите и кон децата се возвраќа со почитување и благодарност. Потсетува дека најважно е да се создаде доверба на релација лекар-пациент. Како што вели лекарот мора да води сметка за достигањата на медицинската наука и за начелата на стручното однесување и при тоа слободно да ги избира методата и начинот на лекувањето. А кога решава за начинот на лекувањето, должен е да се потпира врз своето значење и совест но и потребата на пациентот.

Оригиналниот текст може да го прочитате на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките

НАЈСКАПИ ГРАДОВИ ВО ЕВРОПА: Ова се 5 места каде што ќе платите малку повеќе

НАЈСКАПИ ГРАДОВИ ВО ЕВРОПА: Ова се 5 места каде што ќе платите малку повеќе

ВЕСНА БЕЈБИ ГИ ПОДУЧУВА ГЛУМА ДЕЦАТА ОД СОС СЕЛОТО: Сонцето грее еднакво за сите

ВЕСНА БЕЈБИ ГИ ПОДУЧУВА ГЛУМА ДЕЦАТА ОД СОС СЕЛОТО: Сонцето грее еднакво за сите

БЕЗ ВИСОКИ ПРЕМИИ И БЕЗ ТЕЛЕФОНСКО ГЛАСАЊЕ: Кој ќе си замине од Валандово со 1.500 евра?

БЕЗ ВИСОКИ ПРЕМИИ И БЕЗ ТЕЛЕФОНСКО ГЛАСАЊЕ: Кој ќе си замине од Валандово со 1.500 евра?

Интервју пијанистка Дуња Иванова: Најтешко е да ги натерате луѓето да размислуваат надвор од рамката

Интервју пијанистка Дуња Иванова: Најтешко е да ги натерате луѓето да размислуваат надвор од рамката

Бугарски фудбалски клуб сака да се натпреварува во македонското првенство

Бугарски фудбалски клуб сака да се натпреварува во македонското првенство

СЕ БАРААТ ЛУЃЕ ЗА ПАТУВАЊЕ: Се дава џепарлак од 60.000 долари

СЕ БАРААТ ЛУЃЕ ЗА ПАТУВАЊЕ: Се дава џепарлак од 60.000 долари