14 Август, 2020
0.0213

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Не ни се познати сите кластери, не можеме да утврдиме со целосна точност кој од каде се заразил, вели за Фактор д-р Ментор Мела, епидемиолог, раководител на Единицата за јавно здравје во Дебар. Во овој град кој беше прв на ударот на коронавирусот во март, сега има активни 89 случаи. Во последното деноноќие беа регистрирани седум нови, а според информации на Фактор петмина се од една поголема фабрика во градот. Д-р Мела е разочаран што во градот не се почитуваат превентивните мерки, но вели дека ситуацијата е под контрола.

„Немаме веќе сила, премногу сме уморни и не се издржува. А граѓаните се движат, се шетаат, не носат маски, вчера езерото беше полно и имаше капачи. Ние сме доведени во ситуација да не можеме да откриеме кој од каде се заразил, вели д-р Мела.

Од сите активни случаи повеќето се на домашно лекување, а има и хоспитализарни во трите болници во Скопје. денеска ќе заседава и кризниот штаб во градот.

Не можеме да поврземе кој од каде се заарзил, не се соопштува кој со кого бил во контакт, ама веројатно е дека најголемиот дел од дијагностицираните се од дружби надвор, непочитување на превентивните мерки, додава Мела.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ