14 Август, 2020
0.0426

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Д-р Ненад Лазаров, матичен лекар кој на јавноста и е познат и по 3Д Принт медицинска опрема која откако беше прогласена епидемијата донираше визири во многу институции и компании на фејбук сподели свој став во однос на ширењето на заразата во Македонија. Според него, веднаш по изборите ќе има нови карантински мерки, а ставот го правда со фактот дека пред три месеци, кога во земјава имаше 50 или 60 позитивни случаи на Ковид-19, се воведуваше карантин, ограничување на движење и други мерки.

Лазаров е лут што не се почитуваа препораките па се наполнија кафулињата, рестораните, парковите. 

Кафеаните се преполни, јавните места исто така, но сега плус се оди и во туристичките центри како Охрид, Струга, Дојран, Маврово. Некои градови како Струга или Ресен, во кои речиси да немаше, или немаше позитивни случаи, сега се своевидни жаришта со корона вирусот. Да не заборавиме, во среда кај нас ќе се одржат и избори, настан кој епидемиолозите го сметаат за значаен во ризикот од ширење на вирусот, вели Лазаров и додава дека слично сценарио има и во соседна Србија. 

„Браќа и сестри по Хипократ, ова ќе биде последен, евентуално претпоследен викенд со слободно движење, искористете го за одмор, видете се со семејството, заштитено и внимавајќи на социјална дистанца, напиша Лазаров викендов на фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ