19 Ноември, 2019
0.0250

Црна Гора и Албанија со санкции кон Русија

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2019

Албанија и Црна Гора се приклучуваат на одлуката на Европската Унија за продолжување на санкциите кон поединци од Русија и Украина.

Шефицата за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини соопшти дека, покрај Црна Гора и Албанија, на земјите членки на ЕУ се приклучуваат и Норвешка и Украина.

– Кандидатите за членство во ЕУ – Црна Гора и Албанија, членката на Европската економска зона – Норвешка, како и Украина, се приклучуваат на одлуката. Тие ќе обезбедат националните политики да бидат доследни на одлуката. ЕУ ја забележа нивната посветеност и ја поздравува – изјави Могерини.

Причина за овие санкции е анексијата на Крим во 2014. Станува збор за санкции над околу 150 лица од Русија и сепаратистичкиот дел од Украина.


Можеби ќе ве интересира

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Вучиќ бил во животна опасност

Вучиќ бил во животна опасност