20 Октомври, 2020
0.0208

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 22 Септември, 2020

Откако почна пандемијата, денеска Црна Гора бележи најлоши бројки во однос на бројот на заразени од коронавирусот. 

Имаат нови 296 позитивни, но и 8 починати. 

Во земјата сега има 3.448 активни случаи, што е 547 на 100 илјади жители, и тоа е убедливо најмногу во регионот.

Според епидемиолозите овие бројки се поради политичките митинзи на власта и опозицијата за време на парламентарните избори.

За повеќе од три месеци, од средината на јуни, кога започна вториот бран на епидемијата во Црна Гора, 137 луѓе починале од коронавирусот, а скоро 9.000 се заразени.

Во првиот бран, од средината на март до почетокот на мај, кога беа воведени рестриктивни епидемиолошки мерки, државата имала само 9 починати и 324 заразени.

Можеби ќе ве интересира

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Карантин и во северна Грција

Карантин и во северна Грција

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот