26 Мај, 2018
0.3328
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Објавено во: Балкан 19 Јануари, 2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас без оглед што се обидуваше да го „тампонира“ влијанието на грчката православна црква оствари „смирувачк“ средба со грчкиот архиепископ Јероним на која е разговарано за процесот на преговори за спорот за името. 

Грчката црква направи голем притисок во јавноста барајќи од конечното решение да не биде содржан терминот „Македонија“ што според нив им предизвикувало страдање на грчките верници, особено на северниот дел на земјата каде се најавени масовни и жестоки протести. 

За резултатите од разговорите што се одржаа пред два дена во Њујорк, Ципрас бил информиран од министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, а веднаш потоа заминал на средба во Атинската архиепископија, пишува „Катимерини“.

Весникот додава дека близок соработник на Ципрас ја оправдал неговата одлука да зборува со архиепископот пред да се сретне со партиските лидери и рекол дека „го информираме секого што ќе го побара тоа од нас”. Според истиот извор на кој се повикува весникот, Ципрас и архиепископот си размениле писма за спорот за името пред нивната средба, а освен тоа двајцата имаат редовни контакти.


Можеби ќе ве интересира

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Партиска комисија за истражувањата на последиците врз здравјето од НАТО-бомбардирањата

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

Димитров одбил Северна, Коцијас не сака Нова

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗАГРЕБ: Маж пукаше во градинка

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра