03 Јуни, 2020
0.0415

Чулев демантира: Никој не се јавувал кај верски старешини, работиме само на интензивирање на соработката

Објавено во: Македонија 22 Мај, 2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ги демантира реакциите кои произлегоа од Исламската верска заедница дека полициски службеници се јавувале кај верски старешини за да вршат притисок со своето влијание за време на празнувањето на Рамазан Бајрам.

„Јас како Министер за внатрешни работи нема да дозволам полициските службеници да вршат притисок и да влијаат на работата на верските објекти и заедници. Наша обврска е да го заштитиме здравјето на граѓаните и во таа полициските службеници преземаат соодветни превентивни мерки и активности.

Министерството за внатрешни работи, категорично ги отфрла како паушални и неточни изесени тврдења во денешната реакција на Исламската верска заедница околу наводен полициски притисок врз претставниците на оваа верска заедница, а по повод чествувањето на престојниот верски празник Фитр Бајрам“, објави Чулев.

Тој додава дека полицијата нема таква надлежност, туку дека своето работење го темели на пропишаните законски норми и Уставот, но и дека се интензивира соработката со верските заедници со цел засилено превентивно делување особено во пресрет на претстојните државни и верски празници. 

„Полициските службеници секојдневно работат и во делот на превенција информирање и едукација, а во насока на заедничко надминување на опасностите од пандемијата и зачувување на здравјето на граѓаните.

Потенцирам дека Министерството за внатрешни работи ќе остане доследно во исполнувањето на сите свои законски обврски и задачи чијашто единствена цел, преку бескомпромисно спроведување на законите е заштитата, личната сигурност и безбедност на сите наши граѓани, токму онака како што меѓу другото, налага и Уставот на нашата земја“, додава Чулев.


Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

Јанева: Не сум виновна, грубо сум изманипулирана

Јанева: Не сум виновна, грубо сум изманипулирана

Aрафат Муареми е негативен на коронавирус

Aрафат Муареми е негативен на коронавирус

Во јавниот превоз бројот на патници нajмногу до 50 отсто од капацитетот

Во јавниот превоз бројот на патници нajмногу до 50 отсто од капацитетот

КОМЕНТАР: (ЗЛО)УПОТРЕБА НА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ДОДВОРУВАЧКИ ВЛАДИНИ УРЕДБИ

КОМЕНТАР: (ЗЛО)УПОТРЕБА НА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ДОДВОРУВАЧКИ ВЛАДИНИ УРЕДБИ

Висар Ганиу е заразен со коронавирус

Висар Ганиу е заразен со коронавирус

МОМЧЕТО ОД КАВАДАРЦИ Е ВО ДОБРА СОСТОЈБА - паднало од прозорецот од вториот кат, потпирајќи се на комарникот

МОМЧЕТО ОД КАВАДАРЦИ Е ВО ДОБРА СОСТОЈБА - паднало од прозорецот од вториот кат, потпирајќи се на комарникот