12 Ноември, 2019
0.0248

Чудо ми помогна да го победам ракот и да станам мајка: Искрена приказна на Бојана Крстовиќ-Јовановиќ

Објавено во: Стил 28 Октомври, 2019

Пред нешто повеќе од 11 години, болеста ѝ ја одзема можноста да ужива во детството, а денес, откако излезе како победник по битката со ракот, Бојана Крстовиќ- Јовановиќ од Подгорица вели дека верува во чуда. Храбрата 23 годишна жена која е угостителски менаџер, пред два месеци стана мајка на Леона. Иако кај неа и кај сопругот Марко постоел голем страв, дали сонот да станат родители ќе им се оствари, длабоко во себе верувале дека нивната приказна заслужува среќен продолжеток. Бојана минатата година беше во Струга, како гостин на големата конференција на деца кои го победиле ракот, која ја организираше САНО, асоцијација за подобро здравје, едукација и социјална грижа од Скопје.

„Некогаш во луѓето засекогаш ќе останат некои години, датуми и времиња. За мене секогаш, длабоко остана тој 13 март во 2008 година. Зошто токму тој датум? Како и секое дете кое сонува за своето детство, сонував и јас. Но, многу кратко. За мене тоа поглавје многу рано заврши“ ,ја започна својата приказна за Женски магазин Бојана.

Можеби ќе ве интересира

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

Трпи бабо за убавина

Трпи бабо за убавина

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?