22 Септември, 2021
0.0268

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

Објавено во: Свет 03 Август, 2021

Полициската управа на округот Колумбија денеска соопшти дека уште двајца полицајци кои на 6 јануари кои биле задолжени да спречат напад врз американскиот Капитол извршиле самоубиство, со што бројот на познати самоубиства на полицајци што ја чувале зградата тој ден се искачил на четири, јавува Индекс.хр.

Полицаецот Гинтер Хашида беше пронајден мртов во својот дом во четвртокот, рече портпаролот на одделот Хју Кару во соопштението. Хашида се приклучи на Митрополитската полиција (МПД) на округот Колумбија во мај 2003 година.

Друг офицер на МПД што го бранеше Капитол на 6 јануари, Кајл Де Фрајтаг, беше пронајден мртов на 10 јули, додаде Кару во соопштението. Причината за смртта на ДеФрајтаг е исто така самоубиство. Тој е во полициската администрација од ноември 2016 година.

Полицаецот МПД, Џефри Смит и полицискиот службеник во Капитол, Хауард Либенгуд, исто така некои од одговорните за регулирање на немирите во Капитол, исто така, извршија самоубиство.

Стотици поддржувачи на тогашниот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата тој ден во неуспешен обид да го спречат Конгресот да ја потврди победата на демократскиот претседател Џо Бајден на изборите. Четири лица загинаа на денот на насилството.

Следниот ден, полицаец од Капитол почина и беше нападнат од демонстрантите.

Полициски службеници сведочеа дека биле тепани, навредувани, заканувани ...

Во нападот беа повредени повеќе од 100 полицајци. Тие немири доведоа до второто судење на Трамп за отповикување. Повеќе од 500 луѓе беа уапсени за насилството тој ден.

За време на емотивното сведочење минатата недела, четворица полицајци изјавија на специјалната комисија на Претставничкиот дом дека биле тепани, имале закани, навредувани на расна основа и дека тој ден се плашеле за своите животи.

Извор и фото. Интекс.хр

Можеби ќе ве интересира

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк