29 Јануари, 2020
0.0371

Централните поминаа, пораките пратени: Уште една недела митинзи

Објавено во: Македонија 15 Април, 2019

Последна недела од изборната кампања. Уште пет дена кандидатите имаат за одржување на митинзи, собири и трибини со граѓаните пред кои ја претставуваат изборната програма.

Централните митинзи се одржаа во метрополата викендов. Прва во Скопје митингуваше професорката која е од редовите на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова која во саботата порача дека на Македонија и е потребна жена за претседател.

Македонија има прекрасно име, во женски род е, не ѝ треба придавка. А, пред вас стои жена. На Македонија ѝ треба жена, на татковината ѝ треба жена. Јасно е жошто! Зошто ние имаме потежок живот од мажите, треба да докажуваме дека сме добри професорки, покрај добри мајки, добри другарки, и тоа нè прави посилни и побогати. Е сега дојде време да ги покажеме способностите, не само човечките, туку и женските, рече Силјановска Давкова.


Кандидатот на СДСМ и коалицијата „Заедно напред“ во Скопје митингуваше во неделата а пораките кои Пендаровски ги упати до граѓаните се дека неговиот противкандидат Силјановска ниту сака ниту пак може да биде претседател на сите граѓани.

Пендаровски рече дека на Македонија не и треба наследник на Иванов, ниту пак уште еден кочничар кој јавно се заканува дека ќе ја повлече државата назад.

19 април е денот кога ќе заврши изборната кампања. Во саботата следи изборен молк, додека на 21 се одржуваат шестите претседателски избори.

Третиот кандидат Блерим Река е кандидат на партијата Беса и Алијансата за Албанците.

Можеби ќе ве интересира

За лажната дојава уапсени се деветнаесетгодишници

За лажната дојава уапсени се деветнаесетгодишници

И ВЕЧЕРВА ТЕШКО СЕ ДИШЕ: Куманово и Тетово најзагадени

И ВЕЧЕРВА ТЕШКО СЕ ДИШЕ: Куманово и Тетово најзагадени

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил