29 Ноември, 2021
0.0235

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Објавено во: Балкан 15 Октомври, 2021

Силно невреме ја погоди вчера Грција, стотици домови се поплавени во Атина а евакуација се случи на островот Евија, каде летово беснееја пожари.

Еден повозрасен маж загина во невремето. 

Спасувачите се подготвуваат да користат хеликоптери за да ги спасат луѓето заробени на покривите на зградите во поплавените и оддалечени области на северозападниот остров Крф, изјави министерот за цивилна заштита и климатски промени Христос Стилијанидес.

„Нема сомневање дека се соочуваме со опасен временски феномен кој е многу сериозен во некои делови на земјата“, рече тој. На островот Евија, во август беа евакуирани најмалку три области погодени од шумски пожари.

Неколку десетици луѓе се евакуирани од домовите на северот на островот и ќе бидат сместени кај пријателите или во хотели обезбедени од регионалните власти.

Овогодинешните пожари во северниот дел на Евија ја оставија областа подложна на поројни поплави.

Невремето го погоди главниот град на Грција и други делови на јужна Грција, предизвикувајќи прекини во сообраќајот и затворање на патиштата.

Противпожарната служба доби повеќе од 300 повици за испумпување вода од поплавените домови, соопштија властите.

Десетици возила останаа блокирани на поплавените патишта и луѓето во нив беа принудени да си заминат. Поројниот дожд, исто така, го наруши јавниот сообраќај, но летовите до меѓународниот аеродром во Атина не беа засегнати.

Владата издаде предупредувања на грчки и англиски јазик на мобилните телефони во погодените области, повикувајќи ги луѓето да избегнуваат непотребно движење во областите што може да бидат поплавени.

Училиштата во Атина, Евија и регионот на северна Грција во близина на Солун денес ќе бидат затворени. Времето се очекува да се стабилизира во сабота.


Извор: Kurir.rs/Beta, Фото: Profimedia, EPA, Youtube prtscr


Можеби ќе ве интересира

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово