05 Јуни, 2020
0.0433

БУГАРСКА ШЛАКАНИЦА: Без македонски јазик во преговорите со ЕУ

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Бугарската влада усвои документ во кој се дефинираат условите за преговори на Македонија со Европската унија, вклучително и желбата на Софија Скопје да престане да го користи терминот македонски.

Во исто време, бугарската влада го поддржа почетокот на разговорите меѓу Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјавувајќи дека одвојувањето на двата случаи ќе ја поткопа стабилноста во регионот.

Во однос на јазикот, Бугарија повикува да се користи изразот „службен јазик на Република Северна Македонија“, а доколку е потребно, секој пат се додава објаснување на македонскиот јазик - во согласност со Уставот на Република Северна Македонија.

Бугарија исто така побара да се укинат учебниците како „бугарскиот фашистички окупатор“ и да се рехабилитираат „сите жртви на комунизмот“.


Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис