09 Август, 2022
0.0342

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Објавено во: Балкан 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарско здружение организира тура по јужна Србија, а за српските историчари тоа е величање на злосторствата на бугарската војска. 

На плакатот со кој ја најавува акцијата на бугарската организација, меѓу другото се споменува месната заедница „Зора“ од Ќустендил, како и клубот „Полковник Христо Стојанов“. Тие ги посетуваат Власина, Сурдулица, Лесковац, Ниш, Прокупље и планината Јастребац.

„Патека на 41. пешадиски полк – март 1917 година – Чистење на Јастребац од разбојници“ – под ова име бугарската невладина организација „Воено-историски комитет“ вчера и денеска организира тура на југот на Србија. На ова реагираат српски историчари, кои потегот го гледаат како провокација, екстремистички изблик и промовирање на масовните злосторства врз српското население за време на бугарската окупација и Топличкото востание од 1917 година. Тие сметаат дека државата Србија треба да го санкционира тоа“, пишува порталот Јужне вести.

Дејан Антиќ од Катедрата за историја на Филозофскиот факултет во Ниш е убеден дека целта на таа кампања е да се промовира и велича бугарската војска, која во периодот од 1915 до 1918 година извршила масовни злосторства врз српските цивили во Топлица, Јабланица, Пуста Река, Врање и Сурдулица. Тој  вели дека не случајно организаторите го избрале 30 јуни за ваква манифестација, затоа што тоа е датумот на кој се случила Брегалничката битка.

Фото: juznevesti.rs

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова