02 Декември, 2022
0.0295

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Млад Бугарин се обесил за време на гласање на избирачко место во градот Мондрагоне, регионот Кампанија, објавија локалните италијански медиуми. Според изданието „Казертањуз“, тоа се случило за време на гласањето на улицата „Комо“ во јужниот град со 29 илјади жители, каде што живеат многу Бугари. 

Избирачкото место се наоѓало во училиштето „Винчи-Буонароти“. Бугаринот во неделата во 13 часот се обесил во барака во рамки на училиштето. Неговото тело потоа испаднало во делот каде гласачите го давале својот глас, што предизвикало шок кај нив и кај членовите на изборната комисија. Веднаш потоа била повикана „Брза помош“, која успеала само да ја констатира смртта на момчето. 

„Денеска е тажен ден за нашата заедница поради смртта на младиот Бугарин во дворот на средното училиште Буонароти“, коментира на Фејсбук градоначалникот Франческо Лаванга. „Изразувам солидарност со роднините на жртвата. Никогаш нема вистински зборови за смртта, потребно е само да се молчи“, напиша градоначалникот.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови