16 Јули, 2020
0.0247

БУГАРИЈА: Нема да се затворат хотелите каде ќе се појави заразен со Ковид 19

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 15 Мај, 2020

Хотелите во кои е утврден случај на турист заразен со Ковид 19 нема да бидат затворени. Во такви ситуации, работи алгоритам, а пациентите ќе се изолираат во посебна просторија, објави БНТ.

Ова го изјави во Варна министерката за туризам Николина Ангелкова, која се состана со претставници на туристичката индустрија, со градоначалникот на градот Иван Портних, со регионалниот гувернер Стојан Пасев, со претставници на контролните институции.

Министерката Ангелкова истакна дека сите упатства објавени од министерството се однесуваат на она до денес и во зависност од одлуките на европските институции и состојбата со епидемиската состојба во земјата, може да се изменат.

фото БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција